Dzsibuti az azonos nevű ország fővárosa, egyben legnépesebb városa. Itt található Dzsibuti gazdasági, adminisztrációs, kereskedelmi és közlekedési központja is.
Fekvése
Egy félszigeten fekszik, ami elválasztja egymástól az Ádeni-öblöt és a Tadjoura-öblöt.
Történelem
A várost 1888-ban alapították, majd 1891-ben Francia Szomáliföld fővárosa lett. Dzsibuti függetlenné válása után a város maradt az ország fővárosa.
Lakosság
Lakosainak száma 500 000-re tehető (2007-ben). Etnikai csoportok: szomáli 60%, afar 35%, egyéb 5% (köztük: francia, arab, etiópiai és olasz).
Gazdaság
Gazdaságának alapja stratégiai földrajzi helyzetéből adódik: Afrika északkeleti csúcsán helyezkedik el, és szabad kereskedelmi zónában van. A lakosság 2/3-a a fővárosban él, 1/3-a nomád állattartó. A gyér esőzés korlátozza a növénytermesztést gyümölcsökre és zöldségekre, az élelem nagy részét importálják. A város a rajta áthaladó tranzitforgalomból él, ami a tengeri kikötőn és a repülőtéren keresztül zajlik. A kikötő utántöltő állomásként is üzemel. Kevés nyersanyaggal rendelkezik, ipara nem jelentős. Az ország ezért nagy mértékben függ a külföldi segítségtől, ami a financiális gondok egyensúlyban tartásához szükséges.
A munkanélküli ráta 50%, ami igen nagy problémát jelent. Az infláció nem jelentős (mivel a Dzsibuti frankot az USD-hez kötik), azonban az így mesterségesen magasan tartott helyi pénz Dzsibuti fizetési mérlegére negatív hatással van.
Az egy főre eső fogyasztás az utóbbi 7 évben 35%-kal visszaesett a recesszió, a polgárháború és a lakosság létszámának növekedése miatt (ebben a bevándorlók és menekültek létszáma is szerepet játszik).
A gazdasági nehézségek következtében a kormány hátrányban van a hosszútávú hitelek visszafizetésében, és a külföldi segítséggel járó megszorításokkal küzd.
Közlekedés
Itt végződik az Addisz-Abeba - Dzsibuti vasútvonal, mely egyben az ország egyetlen vasútvonala és a város személypályaudvara az afrikai kontinens legkeletibb vasúti állomása. Itt található az ország egyetlen nemzetközi repülőtere is, a Dzsibuti-Ambouli nemzetközi repülőtér. A várostól északnyugatra van a nemzetközi kikötő, amit a helyiek halászatra vesznek igénybe. |