Bujumbura Burundi fővárosa, és legnagyobb városa a kerekítve 300000 lakosával. A város a Tanganyika-tó észak-keleti csúcsánál helyezkedik el és az ország kommunikációs és gazdasági központja is.
Történelme és látványosságai
Bujumburát 1889-ben alapították. Ekkor még csak egy kis falu volt Német Kelet-Afrikában. Az 1. világháború utána a belga Nemzetek Ligájának volt az adminisztratív központja. (Ruanda-Urundi fölött a az I. világháború után Belgium népszövetségi mandátumot kapott.) A város neve 1962-ben Usumburáról Bujumburára változott, amikor Burundi független lett. A függetlenség elnyerése után a város számos fegyveres összecsapás színhelye volt. A harcok az ország két legnagyobb etnikai csoportja, a hutu milíciák és a többségében tuszik alkotta hadsereg egységei között zajlottak. A városközpont egy nagy gyarmati város egy nagy piaccal, a nemzeti stadionnal, múzeumokkal (például Burundi-beli Élet Múzeuma, Burundi-beli földrajzi múzeum). Itt található még a Rusizi Nemzeti Park, a Livingstone-Stanley emlékmű.
Gazdasági élet és közlekedés
A városban az ipari termelést a cementgyártás, továbbá a textil- és selyemgyártás reprezentálja. Itt található az ország legnagyobb kikötője, ahonnan a Tanganyika-tavon keresztül az ország legfontosabb exporttermékeinek, a kávénak, gyapjúnak, nyersbőrnek és ónércnek a kivitele bonyolódik. A várostól észak-nyugatra található a nemzetközi repülőtér, amelyről elsősorban a Zairebeli Kalemie városába indulnak a tavon át repülőjáratok. Ezenkívül fontos közúti főútvonalak haladnak keresztül a városon. |