A Közép-afrikai Köztársaság Afrika középső részén terül el. Szomszédos országai: északról Csád, keletről Szudán, délről a Kongói Demokratikus Köztársaság és Kongó, nyugatról Kamerun határolja.
Domborzat
A tengerektől elzárt közép-afrikai ország a 600–900 m magas Azande-küszöb hullámos fennsíkján fekszik. A fennsíktól északkeletre gránit szigethegység emelkedik. Legmagasabb pontja: Gaou, 1420 méter.
Növényzet
Az ország területének 8%-a erdő. Erdők elsősorban az ország déli részén nőnek. Az erdőkben élnek gazdasági szempontból is fontos fajok. Az erdőterület évente 0,4%-kal csökken. Az ország legnagyobb része szavanna. Északkelet felé a növényzet egyre gyérül és fokozatosan valódi sivatag lép a helyébe.
Állatvilág
Az erdős vidékeken különféle majmok (páviánok, cerkófmajmok, köpenyes majmok), a vizekben vízilovak és krokodilok élnek. A szavannák állata az antilop, az elefánt, az orrszarvú és a hiéna.
Vízrajz
Az ország déli határfolyója az Ubangi és a Mbomou, nyugati a Sangha. Az Ubangi átfolyik Banguin. Ezek mind a Kongó (folyó) vízgyűjtő területéhez tartoznak. Az ország keleti határvidéke már a Nílus vízgyűjtőjének része.
Éghajlat
Az ország éghajlata trópusi. Az esős évszakban az ország északi részén 4 hónapot esik az eső.
Nyelvek
Az országban a hivatalos nyelv a francia, de beszélik még a szangót, az arabot, és egyéb törzsi nyelveket is.
Népek
A lakosság 33%-a baja, 27%-a banda, 13%-a mandija, 10%-a sara, 7%-a mbum, 4%-a m'baka, 4%-a jakoma, 2%-a egyéb népcsoporthoz tartozik.
Államforma
Az ország államformája elnöki köztársaság.
Oktatási rendszer
Az általános tankötelezettség 6-tól 14 éves korig terjed, de a tanköteleseknek alig 50%-a jár iskolába. Az analfabéták aránya mintegy 60% (a nők körében 70%). Banguiban 1970 óta egyetem működik. |