Guinea nyugat-afrikai állam . Északról Szenegál és Mali, keletről Elefántcsontpart, délről Libéria és Sierra Leone, délnyugatról az Atlanti-óceán és nyugatról Bissau-Guinea határolja.
Domborzata
Az ország nyugati felében fekszik a Futa Djalon hegység. Legmagasabb pontja 1537 m. A hegységtől nyugatra széles parti síkság alakult ki. A Futa Djalontól északkeletre eső vidék a Száhel-övezet része, tőle délkeletre pedig trópusi erdőségek vannak alacsony dombvidéken.
Vízrajza
Guinea hegyeiben ered a Niger, a Gambia és a Szenegál, és számos folyó folyik a tengerbe nyugat felé Sierra Leone és Elefántcsontpart hegyvidékeiről. A tengerpartot lagúnák szegélyezik.
Éghajlata
Az éghajlata trópusi. A csapadék mennyisége délnyugatról északkelet felé csökken. Futa Djalon hegyvidéke némileg hűvösebb, mint az alacsonyabban fekvő területek.
Élővilág, természetvédelem
Az eredeti növénytakaró különböző erdőkből állt. A délnyugati esőerdőket fokozatosan váltották fel az egyre szárazabb erdőtípusok az északkeleti szavannákig. Ezt a környezetet a földművelés kiterjedése, az erdőirtás és helyenként a bányászat fenyegeti.
Alkotmány, államforma
Az alkotmányt 1991-ben vezették be. Ebben benne vétetik, hogy Guinea elnöki köztársaság. Az utolsó módosítást 2001-ben hajtották végre.
Törvényhozás, végrehajtás, igazságszolgáltatás
A népi gyűlésben 114 képviselő ül.
Népesség
Az ország lakossága kb. 9,5 millió fő. 2/3-a vidéken, 1/3-a városokban él. A fővároson kívül nincs jelentősebb nagyváros.
Életkor:
* 0-14 év közöttiek: 44,4%
* 15-64 év közöttiek: 52,4%
* 65 év felettiek: 3,2%
A libériai háború idején rengeteg menekült érkezett a városokba.
Gazdaság
Gazdasága: agrárország. Az ország legfontosabb központja a főváros, Conakry, amely az állam külkereskedelmi központja, innen indulnak ki a legfontosabb vasútvonalak.
Oktatási rendszer
Az országban 2 egyetem működik: Conakryban és Kankanban. A hallgatók száma 6000 fő.
Az országban 56% az analfabéták száma. Az egyetemre az összlakosság 1%-a tud bejutni. |