Eritrea egy állam Kelet-Afrika területén. Északon a Vörös-tenger és Szudán, keleten a Vörös-tenger, délen Dzsibuti és Etiópia, nyugaton pedig Szudán határolja. Eritrea Afrika és az egész világ egyik legszegényebb országa.
Domborzat
* Nyugaton az Etióp-magasföld hegyei határolják, keleten keskeny tengerparti síkság terül el a Dahlak-szigetekkel, amelyet délen a Danakil Alpok vulkánjai kísérnek.
* Legmagasabb pontja: Soira 2989 m.
Vízrajz
Legjelentősebb folyók: Baraka, Mash.
Éghajlat
A tengerparton sivatagi az éghajlat. A magasan fekvő vidékeken elég csapadék hull ahhoz, hogy virágzó földművelés sűrű lakosságot tartson el.
Élővilág, természetvédelem
A tengerparti síkságon sivatag van. A kikötők kivételével nagyon ritkán lakott. A magasan fekvő vidékeken eredetileg a csapadék növekedésével füves puszták, majd tüskés bozótosok, végül zárt hegyvidéki erdők voltak. Az utóbbiak helyén sokfelé teraszokat alakítottak ki a hegyoldalakon és azokon földművelés folyik.
Alkotmány, államforma
Államforma: átmeneti kormányzat, elnöki köztársaság.
Törvényhozás, végrehajtás, igazságszolgáltatás
Az országban a People's Front for Democracy and Justice (PFDJ) nevű párt dominál.
Az ország elnöke egyben a miniszterelnök is. A kormány 16 miniszterből áll. A népi gyűlés 150 fős.
Népesség
A főváros, Aszmara lakossága közel 514 ezer fő. A teljes népesség: 4 466 000 fő. Az átlagos népsűrűség 34 fő/km². A népességnövekedési ráta igen magas: 3,8%. A várható átlagos élettartam 57 év. Csecsemőhalandósági ráta: 73,6‰. Írástudatlanság 75%.
Gazdaság
A világ egyik legszegényebb agrárországa. Az 1998 és 2000 között Etiópiával vívott háború is sokat ártott az ország gazdasági életének. A fő gazdasági tevékenysége a halászat és a nomád pásztorkodás. A tengerparti területeken jelen van a gyöngyhalászat és a sólepárlás is. Kikötője, Aszeb jelentős tranzitforgalmat bonyolít le, az itt található kőolajfinomító termékeit Etiópia vásárolja. Másik jelentős tengeri kikötője Maszava. |